Tesla Türkiye Hakkında

Tesla Türkiye Satış Noktaları

Elektrikli araç sektöründeki lider markalardan biri olan Tesla, sonunda Türkiye’ye geldi. Türkiye’deki elektrikli araç pazarının büyümesiyle birlikte, Tesla’nın Türkiye’ye gelmesi, Türk müşterilere yüksek performanslı, çevre dostu ve teknolojik açıdan gelişmiş araçlar sunuyor. Bu yazıda, Tesla hakkında detaylı bilgileri, fiyat listesini, elektrikli araba modelleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Tesla Türkiye Hakkında

Tesla Motors, 2003 yılında Elon Musk tarafından kurulan ve dünya genelinde hem elektrikli araç hem de elektrikli araç şarj istasyonları hizmetlerini veren bir Amerikan otomobil şirketidir. Dünya genelinde elektrikli araç sektöründe lider konumdadır ve yenilikçi batarya teknolojisi ve yüksek performanslı elektrikli araçlarıyla öne çıkmaktadır. Tesla’nın Türkiye pazarına girişi, Türk müşterilerin yüksek kaliteli, çevre dostu ve teknolojik açıdan gelişmiş araçlar deneyimlemelerini sağlayacaktır.

Tesla Türkiye Satış Noktalar

Dünya çapında elektrikli araç sektörünün lideri olan Tesla, Türkiye pazarına resmi olarak 4 Nisan tarihinde giriş yapacağını duyurdu. Tesla Türkiye’nin ilk satış noktası ise İstanbul’daki prestijli alışveriş merkezi Kanyon avm’de açılacak. Kanyon, şehrin merkezinde yer alması ve lüks markaların bulunduğu bir alışveriş merkezi olması sebebiyle, Tesla Türkiye için de uygun bir lokasyon olarak belirlendi. Müşteriler, en son Tesla modellerini ve teknolojilerini Kanyon’daki satış noktasında deneyimleyebilir, test sürüşleri yapabilir ve satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler.

#

Tesla Fiyat Listesi 2023

Tesla, Türkiye’de elektrikli araç pazarına giriş yaparak, Model Y dahil birçok aracını satışa sundu. Tesla Model Y, arkadan itişli ve çift motorlu dört çeker versiyonları ile piyasaya sürülecek. Arkadan itişli Model Y, tahmini fiyatlara göre ÖTV + KDV hariç 878.190 TL’den başlayan fiyatlarıyla satışa sunuldu. Bu model, 430 km menzile sahip olacak, saatte 217 km hıza çıkabilecek ve 6,9 saniyede 100 km hıza ulaşabilecek. Çift motorlu dört çeker Model Y Long Range, ÖTV+KDV hariç 918.570 TL’den başlayan fiyatlarıyla satışa sunuldu. Bu model, 533 km menzile sahip olacak, saatte 217 km hıza çıkabilecek ve 5 saniyede 100 km hıza ulaşabilecek. Çift motorlu dört çeker Model Y Performance, ÖTV+KDV hariç 1.009.420 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Bu model, 514 km menzile sahip olacak, saatte 250 km hız yapabilecek ve 100 km hıza 3,7 saniyede çıkabilecek. Tesla Model S, Tesla Model 3 ve Tesla Model X gelecek dönemlerde Türkiye’de satışa sunulması planlanmaktadır.

Tesla Elektrikli Araba Modelleri

Tesla’nın şu anda üretimde olan elektrikli araba modelleri, yüksek performansları, uzun menzilleri ve yenilikçi teknolojileri ile dikkat çekiyor. Tesla’nın elektrikli araba modelleri, Tesla Model S, Tesla Model X, Tesla Model 3 ve Tesla Model Y’dir. Her biri farklı özellikler sunarak farklı ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmıştır. Şimdi, bu modelleri ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Tesla Model 3

Tesla Model 3, minimalist bir tasarıma sahiptir ve iç mekânı oldukça geniştir. 603 km’lik menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,3 saniyede ulaşabilen Tesla Model 3, 15 inçlik dokunmatik bir ekran ile kontrol edilen tüm araç fonksiyonlarına sahiptir. Ayrıca, Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi olan “Autopilot” opsiyonu da mevcuttur. Tesla Model 3, hem hızlı şarj edilebilir hem de evdeki bir prizden şarj edilebilir. Aracın şarj edilmesi, Tesla Supercharger şarj istasyonlarında sadece 30 dakika sürerken, Beefull AC şarj istasyonlarında şarj edilmesi yaklaşık 8-12 saat kadar sürebilir.

Tesla Model X

Tesla Model X, tamamen elektrikli bir SUV modelidir ve Tesla’nın en büyük araçlarından biridir. Model X’in elektrik motoru, iki motorlu dört tekerlekten çekiş sistemine sahiptir ve 778 beygir gücüne kadar çıkabilir. Bu sayede, araç 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,6 saniyede ulaşabilir. Model X, 543 km menzile sahip ve arka tekerleklerdeki motora ek olarak ön tekerleklerde de bir motoru vardır. Bu, aracın daha iyi bir yol tutuşu ve sürüş performansı sunmasını sağlar. Ayrıca, “kanat” tipi arka kapıları, otomatik açılıp kapanabilen ön kapıları ve otomatik park etme özelliği ile de dikkat çekmektedir. Model X’in iç mekânı oldukça geniş ve konforlu bir tasarıma sahiptir. 17 inçlik dokunmatik bir ekrana sahiptir.

Tesla Model S

Tesla Model S, Tesla’nın ilk seri üretim elektrikli aracıdır. Model S’in elektrik motoru, arka tekerleklerde 670 beygir gücüne kadar çıkabilir ve aracın 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,1 saniyede ulaşmasını sağlar. Ayrıca, 600 km menzile sahiptir, bu da diğer elektrikli araçlara kıyasla oldukça uzun bir menzildir. Minimalist bir tasarıma sahip ve oldukça geniş bir iç mekâna sahiptir. 17 inçlik dokunmatik bir ekran ile kontrol edilen tüm araç fonksiyonlarına sahiptir. Model S’in otonom sürüş teknolojisi olan “Autopilot” opsiyonu da mevcuttur.

#

Tesla Model Y

Tesla Model Y, dört tekerlekten çekişli bir elektrikli SUV modelidir ve Tesla’nın en yeni araçlarından biridir. Model Y’in elektrik motoru, ortalama 283 beygir gücüne sahip olup 0’dan 100 km/s hıza sadece 5 saniyede ulaşabilir. Ayrıca, 533 km menzile sahip olmasıyla diğer elektrikli SUV’lardan daha uzun bir menzile sahiptir. Model Y, ayrıca, 7 kişilik bir konfigürasyon seçeneğine de sahiptir. Model Y’in yüksek performanslı “Performance” versiyonu da bulunmaktadır. Performance versiyonu, iki elektrik motoruna sahip olup 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,7 saniyede ulaşabilir.

Tesla Model Arabalar Ne Zaman Teslim Edilecek?

Tesla’nın Türkiye’deki ilk aracı olan Model Y, 3 farklı versiyonla ülkemize gelecek. Araçlar için bir kura uygulaması olmayacak, müşteriler 10 bin TL ön sipariş bedeli ödedikten sonra araçlarını alabilecekler. Teslimatlar ise 2023 Mayıs ayında başlayacağı belirtilmiştir. Tesla model araç siparişlerinde tahmini teslimat tarihi sipariş tamamlandı ekranında çıkmaktadır. Bu tarih aralığı sipariş verdiğiniz tarihe göre değişkenlik gösterebilmektedir.